[anime] Czym są fillery (zapychacze)? Czy warto je oglądać?

Wielu z początkujących fanów Naruto z pewnością zastanawia się, czym w anime są tak zwane „fillery” i czy w ogóle warto je oglądać, a także jak rozpoznać, że dany odcinek, film czy też specjal jest fillerem. W poniższym poradniku postaram się odpowiedzieć na te pytania oraz dodatkowo wybrać kilka sag fillerowych, które warto obejrzeć. Zapraszam do lektury!

Filler (saga fillerowa): to w przypadku anime odcinek lub cała zwarta grupa odcinków tworzących jedną sagę, które nie są oparte na materiale źródłowym (którym w przypadku Naruto jest manga autorstwa Masashiego Kishimoto lub powieści light novel sygnowane jego nazwiskiem). Krótko mówiąc, filler to odcinek, do którego scenariusz napisało studio, a nie sam autor mangi, więc historia w nim zawarta nie może wprowadzać do fabuły żadnych nowych elementów. Fillery tworzy się, by wydłużyć serię, a także by pozwolić mandze na odskoczenie z materiałem, gdy historia w anime niepokojąco zbliży się do aktualnych wydarzeń z mangi. Przeciwieństwem fillerów są odcinki kanoniczne, które skupiają się na ukazaniu głównej historii z mangi czy powieści light novel.

Jak rozpoznać, który odcinek jest fillerem: odcinki takie oznaczone są na listach poszczególnych serii (sprawdź), a także w opisie po przejściu na podstronę danego odcinka (sprawdź). Odcinki kanoniczne oznaczone są jako „oparte na mandze”, natomiast odcinki oparte na powieści jako „oparte na powieści”.

Czy w takim razie trzeba oglądać fillery? Nie trzeba i ominięcie ich nie wpłynie w żaden sposób na zrozumienie historii, aczkolwiek prawdziwy fan powinien obejrzeć dosłownie wszystko, co związane z Naruto. Optymalnym wyjściem wydaje się przy pierwszym zaliczaniu serii omijanie fillerów, a przy kolejnych oglądanie wszystkiego, jak leci.

Polecane fillery/serie fillerów:

I) Pierwsza seria (Naruto):
- do pośmiania się: „Śmiech Shino” (186), „Prawdziwa twarz Kakashiego” (101), „Onbaa naprawdę istnieje” (185), saga o Bikouchuu (148-151);
- prolog przyszłego zachowania Sasuke (102-106).

II) Druga seria (Naruto Shippuuden):
- saga, w której wydarzenia mangowe przeplatają się z fillerami (054-071);
- uzupełniająca saga o Trójogoniastym (089-112);
- uzupełniająca saga o Sześcioogoniastym (144-151);
- saga dla fanów Siedmiu Mistrzów Miecza (284-289);
- saga przedstawiająca walki z postaciami z przeszłości (303-320);
- co nieco o powstaniu Akatsuki (347-348);
- Kakashi ANBU (349-361);
- wstęp do filmu The Last (389-390);
- nowy egzamin na chuunina (394-413);
- narodziny drużyny Minato (416);
- idealny świat według Killera Bee (429-430);
- przeszłość Kaguyi (460-461);
- przeszłość Indry i Ashury (464-468);
- filmy kinowe warto obejrzeć wszystkie, chociażby ze względu na bardzo dobrą animację i efektowne walki;
- z odcinków specjalnych na pewno warto obejrzeć odcinek dziesiąty, który ukazuje wizję założenia Wioski Liścia i walki Hashiramy z Madarą z gry Ulitmate Ninja Storm, jednak należy pamiętać, że jest to tylko wizja twórców gry, a nie materiał kanoniczny Masashiego Kishimoto.Zapraszam do komentowania i dzielenia się Waszymi ulubionymi fillerami!

Dodano: 04.02.2019

comments powered by Disqus

↑do góry
↑do góry
Szybki dostęp: kolejność oglądania, pierwsza seria, druga seria, trzecia seria, filmy kinowe, odcinki specjalne, rock lee, openingi, endingi.
Podobne anime: Bleach, Black Clover, Boku no Hero, Fairy Tail, Gintama, HunterxHunter, One Piece, Shingeki no Kyojin.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich udostępnianie. Można je również zablokować w ustawieniach przeglądarki. Więcej w polityce prywatności.
Na stronie nie są przechowywane żadne pliki wideo, strona archiwizuje jedynie ogólnodostępne linki do serwisów wideo, których użytkownicy potwierdzili legalność zamieszczonych materiałów.