[anime] Czym są fillery (zapychacze)? Czy warto je oglądać?

Wielu z początkujących fanów Naruto z pewnością zastanawia się, czym w anime są tak zwane „fillery” i czy w ogóle warto je oglądać, a także jak rozpoznać, że dany odcinek, film czy też specjal jest fillerem. W poniższym poradniku postaram się odpowiedzieć na te pytania oraz dodatkowo wybrać kilka sag fillerowych, które warto obejrzeć. Zapraszam do lektury!

Filler (saga fillerowa): to w przypadku anime odcinek lub cała zwarta grupa odcinków tworzących jedną sagę, które nie są oparte na materiale źródłowym (którym w przypadku Naruto jest manga autorstwa Masashiego Kishimoto lub powieści light novel sygnowane jego nazwiskiem). Krótko mówiąc, filler to odcinek, do którego scenariusz napisało studio, a nie sam autor mangi, więc historia w nim zawarta nie może wprowadzać do fabuły żadnych nowych elementów. Fillery tworzy się, by wydłużyć serię, a także by pozwolić mandze na odskoczenie z materiałem, gdy historia w anime niepokojąco zbliży się do aktualnych wydarzeń z mangi. Przeciwieństwem fillerów są odcinki kanoniczne, które skupiają się na ukazaniu głównej historii z mangi czy powieści light novel.

Jak rozpoznać, który odcinek jest fillerem: odcinki takie oznaczone są na listach poszczególnych serii (sprawdź), a także w opisie po przejściu na podstronę danego odcinka (sprawdź). Odcinki kanoniczne oznaczone są jako „oparte na mandze”, natomiast odcinki oparte na powieści jako „oparte na powieści”.

Czy w takim razie trzeba oglądać fillery? Nie trzeba i ominięcie ich nie wpłynie w żaden sposób na zrozumienie historii, aczkolwiek prawdziwy fan powinien obejrzeć dosłownie wszystko, co związane z Naruto. Optymalnym wyjściem wydaje się przy pierwszym zaliczaniu serii omijanie fillerów, a przy kolejnych oglądanie wszystkiego, jak leci.

Polecane fillery/serie fillerów:
- fillerami, które najbardziej utkwiły mi w pamięci z pierwszej serii Naruto, są zapychacze humorystyczne, między innymi takie pojedyncze perełki jak „Śmiech Shino”, „Potwór z legendy, Onbaa, naprawdę istnieje” czy też saga o Bikouchuu (odcinki 148-151);
- w drugiej serii warto obejrzeć następujące zapychacze: historię przedstawiającą początki Ninshuu na Ziemi (odcinki 460-461 oraz 464-468), odcinek „Zemsta klonów cienia”, wprowadzenie do filmu kinowego The Last (odcinki 389-390), sagę Siła (odcinki 290-295), sagę Kakashi ANBU (odcinki 349-361), a także arc o Sześcioogoniastym i jego jinchuurikim, Utakacie (odcinki 144-151);
- filmy kinowe warto obejrzeć wszystkie, chociażby ze względu na bardzo dobrą animację i efektowne walki;
- z odcinków specjalnych na pewno warto obejrzeć odcinek dziesiąty, który ukazuje wizję założenia Wioski Liścia i walki Hashiramy z Madarą z gry Ulitmate Ninja Storm, jednak należy pamiętać, że jest to tylko wizja twórców gry, a nie materiał kanoniczny Masashiego Kishimoto.Zapraszam do komentowania i dzielenia się Waszymi ulubionymi fillerami!

Dodano: 25.01.2017

comments powered by Disqus

↑do góry
↑do góry
Szybki dostęp: kolejność oglądania, pierwsza seria, druga seria, trzecia seria, filmy kinowe, odcinki specjalne, rock lee, openingi, endingi.
Podobne anime: Bleach, Black Clover, Boku no Hero Academia, Fairy Tail, Gintama, HunterxHunter, One Piece, Shingeki no Kyojin.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich udostępnianie. Można je również zablokować w ustawieniach przeglądarki. Więcej w polityce prywatności.
Na stronie nie są przechowywane żadne pliki wideo, strona archiwizuje jedynie ogólnodostępne linki do serwisów wideo, których użytkownicy potwierdzili legalność zamieszczonych materiałów.